AMINOSAVAK
Az aminosavak a fehérjék építőelemei, így létezésünk alapelemei. Az aminosavak nem csupán kulcsszerepet játszanak a számos enzim és hormon szintézisében, szabályozzák sejtjeinkben lezajló folyamatok többségét, de alapvető szerepet töltenek be az emésztés, a közérzet, viselkedés, így a koncentráció, agresszió, figyelem, alvás és gyakorlatilag minden más élettani folyamat regulálásában.
A tiszta zsírmentes testtömegünk mintegy 21 %-át fehérje alkotja, ez a fehérjeállomány pedig folyamatos körforgásban van. Testünk és szerveink állapota nem állandó, folyamatos átalakulásban vagyunk, sejtjeink lebomlanak és újjáépülnek, melynek nyomán folyamatos aminosav utánpótlásra szorulunk. Ez egy sportoló életében különösen kiemelt jelentőséggel bír, egyfelől mert az intenzív fizikai megterhelések fokozzák a szervezet leépítő tevékenységét, lebontó, katabolikus folyamatait. Másfelől az aminosavak jelentik izmaink elsődleges építőköveit.
A megfelelő minőségű és mennyiségű kiegészítéssel csökkenthetjük az edzéseink okozta fehérje lebomlást, fokozhatjuk az anabolizmust (izomépítést), emellett céljainknak megfelelő szabad aminosav kiegészítéssel, közvetlenül is beavatkozhatunk szervezetünk működésébe, akár az izomépítést, akár a zsírvesztést illetően.
Étkezési fehérjéinket 23 féle aminosav építi fel, az emberi szervezet azonban nem rendelkezik mindazon enzimmel, mely lehetővé tenné az összes aminosav bioszíntézisét. 9 un. esszenciális aminosav ismert, melyet szervezetünk nem képes önmaga előállítani, így pótlásukról külső forrásból, táplálékok útján folyamatosan gondoskodnunk kell. Ha az esszenciális aminosavakból akár csak egynek is elégtelen a bevitele, azt szervezetünk saját szöveti fehérjéiből kivonva - így például izmainkból - próbálja meg pótolni. Testünk nem képes aminosavakat raktározni, mint ahogy képes arra a zsírok és szénhidrátok esetében, így az aminosavak pótlását külső forrásból, táplálkozásunk útján kell folyamatosan biztosítanunk.
Az aminosavakat elsősorban a különféle fehérje dús táplálékok elfogyasztása útján juttatjuk szervezetünkbe, ilyenek a húsfélék, halak, tejtermékek, tojás és az olyan magasabb fehérje tartalmú zöldségfélék, mint például a borsó és a bab. A fehérje tartalmú ételek elfogyasztása után, az emésztőenzimek a fehérje molekulákat, aminosavakra bontják, az így már szabad aminosavak pedig felhasználódnak a szervezet fehérjéinek és enzimeinek szintézisére. Testünk az ilyen formában felszívódott aminosavakból több mint 50 000 féle fehérjét és több mint 15 000 féle enzimet állít elő.
A 13 aminosav, amit képesek vagyunk szintetizálni az alanin, aszparagin, aszparagin sav, cisztein, glutamin sav, glutamin, glicin, prolin, szerin, hidroxi-lizin, hiroxi-prolin, tirozin és a gamma-karboxi-glutaminsav. Szemi-esszenciális az arginin (gyermek korban esszenciális) és eszenciálisak a hisztidin, izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofán és a valin.